Z życia świetlicy

11.03.2019 r.      Świetlicowy Dzień Poprawnej Polszczyzny

Wychowawcy świetlicy z logopedą szkoły zorganizowali i przeprowadzili zajęcia sprawdzające i utrwalające znajomość ortografii dla uczniów klasy 2ab i 3a. Zadaniem uczniów było m.in. rozwiązać łamigłówki i zagadki ortograficzne. Podczas czytania wierszyków logopedycznych „Wierszyki łamiące języki” było dużo śmiechu, ponieważ niektórzy faktycznie „połamali” język. Uczniowie brali również udział w zabawie „Litero, znajdź swój wyraz” np. „ó” – ogr-d, „ż”-  -aba itd. Naśladowali również zwierzęta z „pułapką” ortograficzną (jaskółka, żubr, żółw, pszczoła, jeż).

Mamy nadzieję, że poprzez taką zabawę uczniowie lepiej przyswoją i zapamiętają zawiłości języka ojczystego.

• 01

• 9

26 listopada 2018 r. wychowawcy świetlicy szkolnej i logopeda zorganizowali „Festiwal Bajek” połączony ze Światowym Dniem Pluszowego. Dzieci z klasy 2a,2b i 3a sprawdzały swoją znajomość bajek – rozwiązywali zagadki, krzyżówki, łamigłówki na temat bajek. Odgadywali tytuły wierszy i baśni na podstawie wysłuchanych ich fragmentów . losowali rekwizyty bajkowe i przyporządkowywali je do określonych bajek. W konkurencji „Jaka to melodia” słuchali fragmentów piosenek i odgadywali tytuły bajek, z których pochodzą.

• 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 9

19 listopada 2018r., po raz kolejny, świetlica szkolna uczestniczyła w zajęciach przygotowanych przez przedstawiciela WCEE –p. B.Studzińską . Na dzisiejszych zajęcia  pt.”Owoce i nasiona – jesienny zawrót głowy” dzieci poznawały nasiona różnych roślin, różne ich rodzaje, różnorodną budowę i przeznaczenie .Wszyscy z uwagą i dużym zainteresowaniem słuchali  ciekawego wykładu p.Beaty, m.in. w jaki sposób rozsiewane są nasiona roślin  i drzew. W dalszej praktycznej części w sposób zabawowy dzieci utrwalały zdobyte wiadomości, np. przez rozpoznawanie owoców i warzyw po dotyku.

• 9

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej również włączyły się w tego-roczne obchody 100-lecia Niepodległości. Przygotowały gazetki okolicznościowe, wykonały prace plastyczne – flagi, godło Polski, mapy Polski , którymi udekorowały świetlicę. Najwięcej pracy poświęciły na wykonanie biało-czerwonych wianków z bibuły i kwiatów z kartonu, które ozdobiły korytarze i wejście szkoły.

PAŹDZIERNIK  MIESIĄCEM  DOBROCI  DLA  ZWIERZĄT

4 października 2016 r.                 Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt – święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, bez względu na charakter, poglądy, narodowość, stan majątkowy i każdy, kto prosi o pomoc, wróg czy przyjaciel powinien być wysłuchany i przyjęty.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października

Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić, że zwierzę to istota żywa i ma swoje prawa.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku. Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w gospodarstwach i w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt TOZ zachęca do adoptowania zwierząt, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi

NASZA SZKOŁA  PRZYŁĄCZA  SIĘ  DO  OBCHODÓW  POPRZEZ  ZBIÓRKĘ  DARÓW  DLA  SCHRONISKA  DLA  BEZDOMNYCH  ZWIERZĄT  WE WŁOCŁAWKU

25 października obchodzimy w Polsce nieformalne Święto Kundelka.

Skąd taka nazwa? Wiąże się ona z ustawą o ochronie zwierząt, która weszła w życie 24 października 1997 roku.

Tego dnia schroniska dla zwierząt w całym kraju organizują dni otwarte i zachęcają do adopcji m.in. kundelków, a także wspomagania placówki w formie datków, karmy, koców. Niektóre schroniska „przedstawiają” swoich podopiecznych w centralnych punktach miasta. Od niedawna także przedszkola i szkoły włączają się w akcję, zbierając suchą karmę i przekazując do wybranego schroniska.

“Pies jest jedyną istotą na świecie , która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie”.                        J. Billings

Świetlica szkolna przygotowała w tym miesiącu cykl zajęć „Dbamy o zwierzęta”.

W związku z tą tematyką zaproszona została pani Beata Studzińska z LOP, która przeprowadziła w plenerze zajęcia „Detektywi na tropie – kogo kryje dziupla”. Uczestnicy wybrali się do lasu w poszukiwaniu dziupli. Tam też poznawali nazwy ptaków-dziuplaków. Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali kolorowanki z różnymi ptakami.

W ramach cyklu dzieci wykonywały również prace plastyczne, m.in. wydzieranki przedstawiające psy i koty oraz plakaty -”Moje szczęśliwe zwierzątko”. Ponadto dzieci podczas tych zajęć prezentowały swe domowe zwierzątka mówiąc o opiece nad nimi, o zabawach z nimi, co lubią ich pupile.

• 28
  • 29